THE POWER IS IN OURSELVES

Најдобар еТвининг проект за училишната 2022-2023 година. Голем успех на наставникот од нашето училиште Елена Максимовска . Меѓународниот еТвининг проект наречен THE POWER IS IN OURSELVES беше избран за најдобар проект во категорија „ Најдобар проект во основно училиште“ во нашата земја. Овој проект е поканет на 14-тата Национална конференција во Анталија. На оваа конференција се поканети проектите со највисоки резултати од цела Турција. Дополнително, на оваа конференција ќе бидат поставени штандови на кои ќе се наоѓаат 30-те најдобри избрани проекти. Нашиот проект ќе биде дел од нив и ќе се отвори штанд на Конференцијата помеѓу 16-18 декември 2023. Целта на нашиот проект е да им овозможиме на учениците да работат поактивно како резултат на истовремена работа на левата и десната хемисвера на мозокот. Во нашиот проект сакавме нашите ученици да се здобијат со вештини за изведување активности кој ќе овозможат левата и десната хемисвера да работат истовремено и да се подобрат нивните мозочни способности преку интегрирање на вештините во образовниот процес. Со тоа целевме на учениците да им се зголеми самодовербата и во исто време да се здобијат со вештини на 21 век.