Отворен повик за избор на Ученик правобранител и негови заменици

ООУ „Наум Охридски“с. Булачани, објавува повик за избор на Ученик правобранител и Заменици ученици правобранители.

Ученикот Правобранител претставува ученик кој ќе се грижи за заштита и почитување на правата на децата во училиштето, кој ќе има обврска да ги промовира правата на детето, да препознава повреда на детските права во рамките на училиштето и да ги пријави на сите случаи на повреда на детските права до надлежните органи во/вон училиштето (Училишен кадар и Народен правобранител).

УСЛОВИ ЗА УЧЕСТВО

Право на  пријавување за функцијата Ученик правобранител: ученици/чки од  7 мо и 8 мо одделение.

Право на  пријавување за функцијата заменик Ученик правобранител: ученици/чки од  6то,7мо и 8мо одделение во основно училиште.

НАЧИН И РОК НА ПРИЈАВУВАЊЕ

Документи потребни за аплицирање се  пријава и мотивационо писмо. Заинтересираните ученициможе да подигнат пријава од педагошко – психолошката служба во училиштето. Истата треба да се пополни и да се достави до службата. Мотивационото писмо се пишува во слободна форма.

Краен рок за поднесување на документите25.10.2019

ОТВОРЕН ПОВИК ЗА ИЗБОР НА УЧЕНИК ПРАВОБРАНИТЕЛ